İç cephe duvar yüzeylerinde boyalar tabaka tabaka kalkıyor ve yüzeylerde aşırı çatlamalar var…

Bu tip problemler iç cephe duvar ve/veya tavan yüzeylerinde görülebilir. Bu problemle karşılaştığınızda duvar ve/veya tavan yüzeylerine ışığın geldiği noktadan baktığınızda çatlaklardan gözlemlediğiniz eski boyalı yüzeylerde aşırı parlamalar görüyorsanız; son kat boya uygulanmadan önce şeffaf yapılı ve/veya konsantre astarın eski boyalı ve/veya alçılı yüzeyde film oluşturarak yanlış uygulanmasından kaynaklanmaktadır.

Problemin çözümü için iki alternatif bulunmaktadır:

  1. Yüzeyler tamamen ham yüzeye kadar kazınmalı ve/veya yüzey özel çentikli bir çekiçle zedelenir. Tozu alınan yüzeyler saten alçı ile kaplanarak, boyaya hazır hale getirilir. Ancak yeni uygulanacak şeffaf karakterli astar tarama yapılmadan, rulo yüzeylerde tek tur attırılarak uygulamaya geçilir. Şeffaf karakterli astarların, bu aşamada üretici firmaların önerdiği inceltme oranlarından % 30 daha fazla su ile inceltilerek karışım hazırlanmalıdır. Astar uygulaması tamamlandığında yüzeyde parlak bir film oluşmaması sağlanmalıdır. Aksi halde yüzeyde oluşan parlaklık zımpara ile yüzeyden alınır. Ve istenilen son kat boya uygulanarak, işlem tamamlanır.
  2. Yüzeylerdeki kabaran yüzeyler temizlendikten sonra, yüzeyde ciddi kot farkı varsa yüzey saten alçı doldurulur. Genellikle bu işlem lokal olarak yapılır. Hatta mm mertebesinde bir farklılık varsa sadece yüzeyi temizlemek yeterli olacaktır. Sonrasında ise tüm yüzeylere 1 m eninde cam tekstili malzemesi uygulanabilir. özellikle İskandinav ülke menşeile bu ürünler hem yüzeylerdeki 3-4 mm mertebesinde oluşacak çatlakları kapatacak olup, yüzeylerin daha sıcak olmasını sağlayacak olan bu malzeme hem hijyenik hemde yanmaya karşı dayanıklı olacaktır. Sonrasında istenilen son kat boya uygulanarak işlem tamamlanır.

Ancak yukarıdaki başlıkta belirtilen sorunlu yüzeylerde hiçbir parlama olmayıp, kabarmış tabakayı yüzeyden aldığınızda, alttaki yüzeyde parlama olmayıp sadece tozuma varsa:

Bu taktirde altyapıda kullanılan alçının özelliğini yitirdiği yada yanlış uygulandığı sonucuna varabiliriz. Yada uygun olmayan ve/veya özelliğini yitirmiş bir yüzey düzeltme malzemesi kullanılmıştır. Bu durumda da yüzeydeki bu hatalı malzemenin komple yüzeyden alınması gerekmektedir. Yada yüzeyi sık olarak çentikleyerek doğru bir saten alçı malzemesi ile yüzey düzeltilerek şeffaf astar (yukarıda 1. maddedeki gibi ) uygulanmalıdır. Sonrasında ise, tercih edlecek son kat boya istenilen film kalınlığında uygulanarak işlem tamamlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir