Hangi boyayı seçmeliyim? Boya yüzey hazırlığı nasıl yapılır?

Boyanacak yüzeyin cinsi, boyadan beklenen özellikler boyanın içinde bulunacağı ortam, uygulama yöntemi , şartnameler, boyanın seçimini belirleyen önemli etmenlerdir. Burada unutulmaması gereken en önemli konu uygun ASTAR seçimidir. Son kat boyayı uygun seçseniz dahi, yanlış astar seçim yada kullanımı sonucunda ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Boyayı oluşturan kimyasal maddelerin her birinin boyaya sağladığı bir özellik ve avantaj vardır.

Boya ve benzeri mamuller ömürlü malzemelerdir. Uygun olmayan koşullarda uzun süre depolanan bu malzemelerde istenmeyen değişiklikler olabilir. Bu değişmeler boyadan beklenen özellikleri genellikle olumsuz etkiler.

Kullanmak amacıyla aldığınız boya ambalajları açıldığında çökme, ayrışma, kaymaklaşma olup, olmadığı gözlenmelidir. Özellikle uzun süre bekleyen astar ve boyalar mekanik bir karıştırıcı ile ürün homojen hale gelinceye kadar karıştırılmalıdır. Aşırı karıştırılamayan sert çökme yapmış, kalın bir kaymak tabakası oluşmuş, aşırı viskozite almış ürünler  kontrol edilmeden kullanılmamalıdır.

Bu bilgilerden sonra, en önemli konu yüzeyin hazırlanmasıdır. Ayrıca boya aşamasında ve sonrasında dikkat edilmesi gereken püf noktalar sayesinde, kullanacağınız boyalar uzun süre duvar yüzeylerinde temiz ve dekoratif olarak kalacağı gibi, sizi oluşabilecek yanlışlardan da kurtaracağından; maddi kayıpların oluşmasını engelleyecektir.

YÜZEYİN HAZIRLANMASI

Boyanacak yüzeyler uygun şekilde temizlenmezse ve boya uygulaması doğru yapılmazsa boyadan beklenen performans elde edilmeyecektir. Uygulanacak boya katı ile yüzey arasında kalacak yağ, toz,kir,pas, zayıf sıva-boya-kaplama tabakaları boyadan beklenilen özellikleri olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle boyama öncesinde mutlaka uygun bir yöntemle yüzeyler temizlenmeli ve uygun astarlar yardımıyla boyaya hazırlanmalıdır.

Sıvalı yüzeylerde: Yüzeyde zayıf sıva tanecikleri varsa, bu taneciklerin mutlaka taşlama-raspalama yöntemi ile yüzeyden alınması gerekmektedir. Bu durumu test etmek için, yüzeye ortalama 5cm genişliğinde şeffaf koli bandı yapıştırılarak hızlı bir şekilde çekilir. Sıva tanecikleri bant üzerinde yoğun olarak kalıyorsa, yüzeyde gevşek zayıf sıva tanecikleri vardır diyebiliriz ve bu tanecikler yüzeyden alınmalıdır.

Brüt beton yüzeylerde: Yüzeyde kalıp yağı kontrol edilmeli. Yüzeye bir bardak su atılmalı damlacıklar kalıyorsa yüzeyde yağ var demektir. Bu durumda yüzey ılık arap sabunlu su ile temizlenmelidir. Yada özel iç ve dış cephede kullanılabilen astarlar tercih edilmelidir.

Eski boyalı, sıvalı yüzeylerde: Yüzeylerdeki kabarmış zayıf tabakalar yüzeyden alınır. Aynı bağlayıcı cinsine sahip malzemelerle yüzey bozukluğu giderilmelidir.

Demir-çelik yüzeyler: Yüzeylerin paslanmaya karşı korunması gerekir. Oluşmuş pas çelik telli fırça veya zımpara ile yüzeyden alınmalı, sentetik-selülozik tinerle silinmesinin birkaç saat sonrasında yüzey astarlanmalıdır.

Ahşap yüzeylerde: Yüzeylerdeki boya ve diğer tabakalar zımpara, boya sökücüler veya ısı makineleri ile yüzeyden alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir