Londra, London, England, İngiltere

LONDRA...

Bana göre dünyada 3 metropol var: 1. Newyork, 2. Londra, 3.İstanbul,

Tate Modern Teras Cafe Görünüş

Tate Modern Teras Cafe Görünüş

Tabiki bu benim tercihlerim ve ikincisinde yer alan Londra, arka mahallem gibi gördüğüm sokak kültürü ve kalitenin olduğu, herkesin aradığı herşeyi bulabileceği bir yer. Sizi şaşırtmasını her seyahatinizde başaracaktır.

Nothing Hill

Nothing Hill

Nothing Hill

Nothing Hill

THY ile Heatrow havalimanına inmenizi imkanlarınız dahilinde öneririm. Bunun dışında tabiki Gatwick, Stansted, Luton var. Heatrow yetersiz kalınca Gatwick kullanılıyor. Ucuz biletli havayolları ise daha çok  Stansted kullanıyor. Buradan şehir merkezine metro yok. Otobüs oldukça uzun 3 saat gibi ancak yanılmıyorsam 1 saat 50 dakika ile National Express (tren) gidiş dönüş bilet almanızı öneririm. Standart class tek yön 21 ₤  gidiş dönüş 32 ₤. Şimdi gelelim seyahat kartlarına Oyster kartmı yoksa günlük Travelcard mı hangisi uygun olur. Havalimanı ile şehir merkezi 1-6 zone arasında kalıyor yani günlük kart bedeli 8,70  ₤  ama diğer taraftan 1-2 zone tam şehir merkezidir. 7 pound civarında gün içinde sınırsız metro ve otobüse binebiliyorsunuz. Heatrow dan şehir merkezi Oxford Street alışverişin kalbidir. Ortalama 25-30 dk gidersiniz. Onun dışında bir resminizle 4 gün üzeri kalacaksanız Oyster kart almanızı öneririm. Kartları sadece otobüslerde şöfore gösteriyorsunuz. Metroda kartı binerken ve çıkarken kullanıyorsunuz. Otelelr ortalama 3 yıldız 85  ₤  civarında odalar küçük ve kahvaltılar zayıftır sonra hayal kırıklığına uğramayın. Erarl’s Court ve Kensignton  bölgelerini haritalardan metro istasyon mesafesine uygun olarak ayırtmanızı öneririm. Biraz kaliteli olsun isterseniz o zaman Ealing gibi bölgeleri tercih ederseniz. Aynı bedellere 4 yıldız nefis kahvaltı ile güne başlarsınız. Hatta central Line Langer Hane Crown Plaza önerilerim arasında. Ne yapacaksınız ve hangi mevsimde geldiniz buraya? Alış veriş der dediğinizi duyuyorum. Özellikle Ocak ve Temmuz ayları çok bereketli olur. Bu zaman dilimlerindeki indirimler çok caziptir. AVM ve markalar için tabiki Harrolds, Harvey Nicholas ile Miss Selfridges. Onun dışında Oxford ve Regen Street sizin için bulunmaz fırsatlar sunacaktır. Özellikle Regen Street arkasındaki Carnaby Street . Ama markalar diyorsanız o zaman Harolds ile Harvey Nicholas arasındaki cadde ve Oxford Caddesi üzerindeki Bond Street markalar diyarı. Bu arada haftasonu mutlaka Nothing Hill yapmalısınız.

Nothing Hill filmi size bu güzel semti tekrar hatırlatacak. Hava kapalıysa bile rengarenk bir semt ve güzel markalarla alış veriş için veya atıştırmak için, kuş cıvıltıları arasında metro istasyonundan Portabello’ya doğru süzüleceksiniz. Aralarda Retro mağazalar ve pazar yerinde taze sebze ve meyveleri deneyebilirsiniz. Özellikle burada ikinci el mağazalar ile markaları göreceksiniz.Pasta çeşitleri ve yeşil sebzeleri görünce dayanamayacağınız bir pasta dükkanı önereceğim OTTOLENGHI .Adres,  63 Ledbury Rd.W11 2AD doğru adres…Londra genelindeki fiyatlar için,  kekler veya turtalar ortalama 2,5-5 pound arası…Kahveler ise yerine göre 2,5-4 pound arasındadır. Biralar ise 2,5-5 pound arasıdır. Marketlere giderseniz tabi bu rakamların 1/2 ine alabilirsiniz. Özellikle zencefil, armut, elma gibi biraları denemenizi ama publarda siyah guiness Irish birayı test etmenizi öneriyorum. Birçok bar göreceksiniz. Bunlardan birine girip siyah bira eşliğinde bir fish & chips klasiği yapmanızı önereceğim. Eğer Regen Street yani Oxfort Street den aşağı kesen Carnaby Street üzerindeyseniz . Noodle severseniz tek geçeceğim bir yer var kaliteli ve ekonomik…

Carnaby Street

Cha Cha Moon 15-21 Ganton St, London W1F 9BN, United Kingdom Carnaby Street üzerinde Otto ayakkabı mağazası karşı köşesinden giderseniz bulacaksınız. Singapur Fried Tradional Noodles, sebzeli roller ve  grill beans öneririm.

ChaChaMoon

ChaChaMoon

İki kişi ortalama 30 pound yemek yiyebiliyorsunuz. 2 noodle+2 bira, yada 2 cheese burger+2 bira gibi. Hint yemeklerini seviyorsanız Masala Zone deneyin. Covent Garden, Earls Court, Camden Town, Soho gibi yerlerde mevcut. Detay için www.masalazone.com adresini kullanabilirsiniz. Gelelim yağmurlu havalarda napalım. Müzeleri önereceğim. Bunun için özellikle British Museum…Naturel Historial Museum…Victoria Albert Museum gezilmesi gerekli yerler ve müzeler ücretsiz. Madam Tussauds hariç fiyatlar değişmediyse 30 pound.

London

London

Onun dışında St Paul Klisesi ve oradan Milenium Köprüsünden Tate Modern’i dolaşmanızı ve terasa çıkmanızı öneririm. Burada bir kahve veya güzel biralarla nefis manzara eşliğinde yemek veya aparatif alabilirsiniz. Trafalgar Meydanı’na buradan gitmenizi orada biraz vakit geçirdikten sonra Big Bang ve London Eye köprü üzerinden görmenizi tavsiye ederim. Benim favori yerim Nothing Hill burası nefis sakin sokak kültürü , pazar kültürü alışveriş olan eğlenceli hareketli bir yer. Londra gerçekten keyiflidir. Hava kapalı ve gri bulutlarla kaplı olsada sizi şaşırtmasını bilir mutlaka farklı süprizleri vardır.

Mutlaka bir müzikal veya tiyatroya gitmenizi öneririm. Özellikle Mamma Mia müzikal olduğu için keyifli olacaktır.

Big Bang

Big Bang

Nothing Hill Otto Lenghi

 

Londra, London, England, İngiltere” üzerine 2 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir