Boya ve Kaplama Uygulama Araçları ?, Fırça?, Rulo?, Spatula?, Mala?, Boya Uygulama Makineleri?

Boya ve Kaplama Uygulama Araçları 

1.Fırça

2.Rulolar

3.Boya Uygulama Makineleri (Airless, Kompresörlü)

4.Spatula&Malalar

1.FIRÇA

Öncelikle 1 inc=2,54 cm dir. Dolayısı ile fırça üzerindeki 1, 2, 3 gibi rakamlar inç ölçüsünü ifade etmektedir.

Kapı ve pencere doğramalarında ½, 1 ve 1.5 inç fırçaların, geniş kapı ve ahşap yüzeylerin boyanmasında 2, 2.5 ve 3 inç fırçaların, parke ve duvar yüzeylerinde 4.5 inç fırçanın, kestirme için çeşitli ebatlarda kestirme fırçalarının kullanılması uygulama kolaylığı sağlar. Ayrıca badana yapılacak kaldırım ve geniş yüzeylerde takoz ve/veya izmir fırça kullanılır.

Fırçalar genellikle astar katlarında uçları alışsın diye kullanıldıktan sonra, son kat boya işlemine geçilir. Yüzey zımpara ve temizliği yapıldıktan sonra, fırça kıllarının yarısı boya veya verniğin içine daldırılıp süzüldükten sonra uygulamaya geçilir. Uzun süre kullanılmayacaksa boya incelticisi ile temizlenerek dik olarak asılır. Kısa süreli aralarda hava almayacak şekilde naylon içine koyulup ağzı sıkıca bağlanarak korumaya alınır. Sonrasında uygulamaya devam edilir.

2.RULO

En yaygın kullanılan boyama aracıdır. Uzun tüylü rulolar (18-24 mm) plastik ve dış cephe boya uygulamasına, kısa tüylü rulolar (10-12 mm) ise yarı mat , ipek mat boyalarda kullanılır. Mercan rulolar grenli (tekstürlü) boyaların uygulanması için tasarlanmıştır.

Rulolar kullanılacak boya incelticisine daldırılıp, temizlendikten sonra son kat boya ve astar uygulamasına geçilir. Kısa süreli aralarda ağzı hava almayacak şekilde naylon bir poşete koyulur. Uzun süre kullanılmayacaksa, boya incelticisi ile temizlenir ve son olarak ılık arap sabunlu su ile yıkanıp, dik olarak asılarak kuruması sağlanır.

Posteki Rulolar

Genellikle koyun,kuzu postundan yapılan boyalardır. İç dış cephe boya işlerinde kullanılırlar. Özellikle serpme, tarak mozaik, dekoratif sıvaların boyanmasında uzun tüylü rulolar kullanılmalıdır. Ancak grensiz düz yüzeylerde uzun tüylü rulolar yerine kısa tüylü rulolar kullanılmalıdır. Aksi taktirde yüzeyde baloncuk şeklinde kabarcıklar oluşur.

Sünger rulolar

Genellikle su bazlı mat plastik iç cephe boyaların uygulanmasında kullanılır. Su bazlı dış cephe boyalarında da kullanılabilir.

Mercan ve Kalın Delikli Sünger Rulolar

Mercan rulolar genellikle textürlü grenli olan sarfiyatı 0,8-2 kg/m2 olan kaplamaların yüzeye desen verilmesinde kullanılır. Kalın delikli sünger rulolar ise, sarfiyatı 2-4 kg/m2 olan kalın desenli kaplamalara desen verilme işleminde kullanılır.

Kadife Rulolar

Solvent bazlı boyalar ve verniklerin yüzeye uygulanmasında kullanılır.

3.BOYA PÜSKÜRTME MAKİNELERİ

Özellikle airless yani havasız (kompresör olmadan kullanılan) boya makinelerinde diyafram ve piston yardımıyla çalışan boya makineleri mevcuttur. Bu makinelerle vernik, sentetik boyalar, su bazlı iç dış boyalar ve grenli-textürlü kaplamalar ve kullanıma hazır macunlar uygulanabilir. Dakikada 4 Lt ve üzerinde olan makineler kapasite itibarıyla daha güçlü olduklarından grenli ve hazır macunlar bu makinelerle uygulanır. Onun dışında bu makineler gerekli maskeleme ve koruma örtü önlemleri alınmak şartıyla dakikada ortalama 4 m2 alanı boyamaktadırlar. Makinelerde tabanca bölümünde bulunan memeler yardımıyla boyama işlemi gerçekleşir. Her boyanın cinsine göre meme ölçüsü ve uygulanacak açı genişliği üretici firmalar tarafından verilir.

Boya makinelerinde en önemli konu temizliktir. Boya uygulamasına başlamadan önce kullanılacak boya cinsine uygun inceltici makineden dolaştırılır ve sonrasında son kat boya işlemine geçilir. Yine işlem tamamlandıktan sonra, son olarak kullanılan boya incelticisine uygun inceltici ile temizlik yapılarak işlem tamamlanır.

Ayrıca kompresörle çalışılan boya makineleri genellikle badana ve fasarit işlemlerinde kullanılır.

Üstten hazneli boya makineleri ise, daha çok otomotiv ve mobilya sektöründe kullanılmaktadır. Bu tip kompresörlü makinelerde ciddi el becerisi gerekmektedir. Oysa airless sistemlerde, ürünü el sabit şekilde  yüzeyden ortalama 35 cm uzakta tutarak 150 m2 lik bir duvarda kolayca beceri kazanabilirsiniz.

4.SPATULA&MALA

Spatulalar yüzeysel tamirat ve yoklama işleminde 3-15 cm kullanılır 15 cm ve üzerindeki spatulalar geniş duvar veya tavan yüzeylerinde kullanılmaktadır.

Çelik malalar ise çimento esaslı ve/veya kullanıma hazır sıvaların yüzeye homojen yayılması için kullanılır. Desen verme işlemi için ise, plastik malalar kullanılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir