Mobilya ve Boya Vernik Sistemleri Uygulama Yöntemleri / Teknikleri

ZEMİN HAZIRLANMASINDA ve BOYA UYGULANMASINDA DİKKAT EDİLECEK KONULAR

Boya ve vernikler ne kadar kaliteli olursa olsun boyanacak yüzeyler gerektiği ve önerildiği gibi hazırlanmamışsa, boya veya vernik doğru uygulanmamışsa istenilen sonuç elde edilemediği gibi istenmeyen maliyet artışlarıda ortaya çıkabilecektir. Bu nedenle yüzey hazırlama ve boya uygulamasında gösterilecek özen en iyi sonucun alınmasını sağlıyacaktır.

ZIMPARA TEKNİĞİ

Zımparalama sonunda yüzeyde zımparanın kalınlığına bağlı olarak farklı derinliklerde izler oluşur. Bu izler son kat boya ve verniğin uygulanmasından sonra görünür hale gelerek boyanmış yüzeyin düzgünlüğünü, parlaklığını, dekoratif görüntüsünü olumsuz olarak etkiler. Bu izler kademeli zımpara yapılarak yok edilmelidir. Kademeli zımparadan en iyi sonucu almak için zımpara kademeleri arasında iki kademe atlamak yeterlidir.

Bu amaçla; Kaba zımpara önce 80 numara sonra 150 numara, dolgu ve astar önce 220 numara sonra 280 numara en sonunda 360 numara (daha ince zımpara kullanılabilir.) ile zımparalanmalıdır. Zımpara izlerini yok etmek için zımpara sonrasında dolgu veya astar gibi malzemeler kullanılmamalıdır, bu gibi malzemeler is bitiminde istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Zımpara tecrübeli kişiler tarafından yapılmalı veya zımpara sonunda tecrübeli kişiler tarafından diğer boya malzemesi uygulanmadan önce kontrol edilmelidir.

Zımpara fazla bastırılmamalıdır.

Zımpara yapılan yerin düzgünlüğü el ile sürekli kontrol edilmelidir.

El ile zımpara yapılırken takoz kullanılmalıdır. Takoz kullanılmadığı zaman parmak izleri zımpara sonunda ve sonkat uygulamasından sonra görünür hale gelerek boyama kalitesinin düşmesine sebep olur.

El ile zımpara yapılırken zımpara aynı yönde hareket ettirilmelidir.

BOYA TABANCASINI KULLANMA TEKNİĞİ

Uygulama basıncı dolgu ve astar için 4-5 atmosfer, sonkat için 2-3 atmosfer olmalıdır. (Daha yüksek basınçta uygulamalar yüzey hataları ve sarfiyatın daha fazla olmasına sebep olmaktadır.)

Astar ve dolgu kullanımında 1.8-2.2 mm çapında, sonkat uygulamalarında 1.5-1.7 mm çapında tabanca memesi kullanılmalıdır.

Kompresörde mutlaka yağ ve su filtresi kullanılmalıdır. (Hava ile beraber gelecek yağ veya su yüzey hatalarına sebep olacaktır.)

Boya tabancası yüzeyden 20-30 santimetre uzakta ve yüzeye dik olarak tutularak uygulama yapılmalıdır.

UYGULAMA VE KURUTMA ORTAMI

Boya veya vernik uygulanacak ortam tozdan arındırılmış, yeterli havalandırmanın sağlandığı bir ortam olmalıdır. Havalandırma amacıyla kullanılan aspiratörler ortamda olabilecek tozları havalandırmadan boya sehpasının altından emecek şekilde aşağıya monte edilmelidir. Boya kabinine hava girişi sağlayan boşluklarda mutlaka toz tutucu filtreler olmalıdır.

UYGULANACAK BOYANIN HAZIRLANMASI

Kullanılacak boya açılarak bir problemin olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bozuk olduğu tespit edilen ürün kesinlikle kullanılmamalıdır.

Tüm boya veya vernik malzemeleri kullanılmadan önce mutlaka iyi bir şekilde karıştırılmalıdır.

İki komponentli ürünlerde mutlaka önerilen oranlarda karışım hazırlanmalıdır. (Aksi taktirde zımpara olmama, kurumama, kolay çizilme gibi problemler ortaya çıkabilecektir.)

Boya veya verniklerde mutlaka önerilen tip ve miktarlarda tiner kullanılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir