Boya ve Kaplama Uygulama Araçları ?, Fırça?, Rulo?, Spatula?, Mala?, Boya Uygulama Makineleri?

Boya ve Kaplama Uygulama Araçları 

1.Fırça

2.Rulolar

3.Boya Uygulama Makineleri (Airless, Kompresörlü)

4.Spatula&Malalar

1.FIRÇA

Öncelikle 1 inc=2,54 cm dir. Dolayısı ile fırça üzerindeki 1, 2, 3 gibi rakamlar inç ölçüsünü ifade etmektedir.

Kapı ve pencere doğramalarında ½, 1 ve 1.5 inç fırçaların, geniş kapı ve ahşap yüzeylerin boyanmasında 2, 2.5 ve 3 inç fırçaların, parke ve duvar yüzeylerinde 4.5 inç fırçanın, kestirme için çeşitli ebatlarda kestirme fırçalarının kullanılması uygulama kolaylığı sağlar. Ayrıca badana yapılacak kaldırım ve geniş yüzeylerde takoz ve/veya izmir fırça kullanılır.

Fırçalar genellikle astar katlarında uçları alışsın diye kullanıldıktan sonra, son kat boya işlemine geçilir. Yüzey zımpara ve temizliği yapıldıktan sonra, fırça kıllarının yarısı boya veya verniğin içine daldırılıp süzüldükten sonra uygulamaya geçilir. Uzun süre kullanılmayacaksa boya incelticisi ile temizlenerek dik olarak asılır. Kısa süreli aralarda hava almayacak şekilde naylon içine koyulup ağzı sıkıca bağlanarak korumaya alınır. Sonrasında uygulamaya devam edilir.

2.RULO

En yaygın kullanılan boyama aracıdır. Uzun tüylü rulolar (18-24 mm) plastik ve dış cephe boya uygulamasına, kısa tüylü rulolar (10-12 mm) ise yarı mat , ipek mat boyalarda kullanılır. Mercan rulolar grenli (tekstürlü) boyaların uygulanması için tasarlanmıştır.

Rulolar kullanılacak boya incelticisine daldırılıp, temizlendikten sonra son kat boya ve astar uygulamasına geçilir. Kısa süreli aralarda ağzı hava almayacak şekilde naylon bir poşete koyulur. Uzun süre kullanılmayacaksa, boya incelticisi ile temizlenir ve son olarak ılık arap sabunlu su ile yıkanıp, dik olarak asılarak kuruması sağlanır.

Posteki Rulolar

Genellikle koyun,kuzu postundan yapılan boyalardır. İç dış cephe boya işlerinde kullanılırlar. Özellikle serpme, tarak mozaik, dekoratif sıvaların boyanmasında uzun tüylü rulolar kullanılmalıdır. Ancak grensiz düz yüzeylerde uzun tüylü rulolar yerine kısa tüylü rulolar kullanılmalıdır. Aksi taktirde yüzeyde baloncuk şeklinde kabarcıklar oluşur.

Sünger rulolar

Genellikle su bazlı mat plastik iç cephe boyaların uygulanmasında kullanılır. Su bazlı dış cephe boyalarında da kullanılabilir.

Mercan ve Kalın Delikli Sünger Rulolar

Mercan rulolar genellikle textürlü grenli olan sarfiyatı 0,8-2 kg/m2 olan kaplamaların yüzeye desen verilmesinde kullanılır. Kalın delikli sünger rulolar ise, sarfiyatı 2-4 kg/m2 olan kalın desenli kaplamalara desen verilme işleminde kullanılır.

Kadife Rulolar

Solvent bazlı boyalar ve verniklerin yüzeye uygulanmasında kullanılır.

3.BOYA PÜSKÜRTME MAKİNELERİ

Özellikle airless yani havasız (kompresör olmadan kullanılan) boya makinelerinde diyafram ve piston yardımıyla çalışan boya makineleri mevcuttur. Bu makinelerle vernik, sentetik boyalar, su bazlı iç dış boyalar ve grenli-textürlü kaplamalar ve kullanıma hazır macunlar uygulanabilir. Dakikada 4 Lt ve üzerinde olan makineler kapasite itibarıyla daha güçlü olduklarından grenli ve hazır macunlar bu makinelerle uygulanır. Onun dışında bu makineler gerekli maskeleme ve koruma örtü önlemleri alınmak şartıyla dakikada ortalama 4 m2 alanı boyamaktadırlar. Makinelerde tabanca bölümünde bulunan memeler yardımıyla boyama işlemi gerçekleşir. Her boyanın cinsine göre meme ölçüsü ve uygulanacak açı genişliği üretici firmalar tarafından verilir.

Boya makinelerinde en önemli konu temizliktir. Boya uygulamasına başlamadan önce kullanılacak boya cinsine uygun inceltici makineden dolaştırılır ve sonrasında son kat boya işlemine geçilir. Yine işlem tamamlandıktan sonra, son olarak kullanılan boya incelticisine uygun inceltici ile temizlik yapılarak işlem tamamlanır.

Ayrıca kompresörle çalışılan boya makineleri genellikle badana ve fasarit işlemlerinde kullanılır.

Üstten hazneli boya makineleri ise, daha çok otomotiv ve mobilya sektöründe kullanılmaktadır. Bu tip kompresörlü makinelerde ciddi el becerisi gerekmektedir. Oysa airless sistemlerde, ürünü el sabit şekilde  yüzeyden ortalama 35 cm uzakta tutarak 150 m2 lik bir duvarda kolayca beceri kazanabilirsiniz.

4.SPATULA&MALA

Spatulalar yüzeysel tamirat ve yoklama işleminde 3-15 cm kullanılır 15 cm ve üzerindeki spatulalar geniş duvar veya tavan yüzeylerinde kullanılmaktadır.

Çelik malalar ise çimento esaslı ve/veya kullanıma hazır sıvaların yüzeye homojen yayılması için kullanılır. Desen verme işlemi için ise, plastik malalar kullanılmaktadır.

Boyanın Genel Özellikleri

Uygulama Öncesi Özellikler:

Görünüş

Kesilme

Çökme

Depolanma

Biyolojik Bozulma (Kötü Koku)

Uygulama Özellikleri

Kuruma süreleri

Kaplama Kabiliyeti

Hangi Uygulama Araçları ile Uygulanabiliyor (Fırça, rulo, airless, mala, spatula)

İnceltme Oranları

Uygulama Sonrası Özellikler

Renk

Parlaklık

Örtme Kabiliyeti

Aderans

Hava ve Ortam Şartlarına Dayanıklılık ( Su, yağmur, çiğ, silinme…)

Boyadan Beklenen Özellikler

1. Örtücülük

2. Beyazlık

3. İnceltici Kaldırma Gücü (boya kıvamını su veya solvent ile ayarlamak)

4. Rahat Uygulanabilirlik

5. Ekonomiklik

6. Renk Çeşitliliği

7. Sarfiyat

Renkler, Renklerin Uyumu, Colors

Işığın gözün retinasına değişik biçimde ulaşması ile ortaya çıkan bir algılamadır. Bu algılama, ışığın maddeler üzerine çarpması ve kısmen soğurulup kısmen yansıması nedeniyle çeşitlilik gösterir ki bunlar renk tonu veya renk olarak adlandırılır . Renk, çevredeki etkenlere göre gözümüz tarafından farklı algılanabilir. Binaların cephelerinin ışığı farklı noktalardan alması, havanın açık ya da kapalı olması, güneş ışığının durumu, sabah öğlen ve akşam saatlerinde aynı cephelerde renk farklı görünebilir. İç cephelerde ışık kaynağının çeşidi, odadaki eşyaların konumu ve renkleri bile aynı rengin farklı duvarlarda daha farklı görünmesine sebep olabilir. Bu sebeple yapmak istediğimiz rengi mutlaka gün ışığında seçmeli ve numune yapmalıyız. Aksi taktirde kapalı bir havada bize çok koyu gibi görünen renk, güneşli havada açık görünebilir. Biz sadece kapalı havalarda görüp rengi değiştirmeye karar verirsek anlamsız yere renk değiştirmiş oluruz.

Ana Renkler:

Mavi : Dinlendiriciliği ve edilgenliği anlatır. Koyu tonlarda ya da yoğun olarak kullanıldığında moral bozan, kasvet veren, açık tonlarda ya da beyazla karışık kullanıldığında, yatıştırıcı ve güven veren bir etki yaratır. Sınırsızlığı ve uzak bakışlılığı simgeler. Huzuru temsil eder ve sakinleştirir. Araplar mavinin kan akışını yavaşlattığına inanır, nazar boncuğu o yüzden mavidir. Batıda intiharları azaltmak için köprü ayaklarını maviye boyarlar. Duvarları mavi olan okullarda çocukların daha az yaramazlık yaptığı saptanmıştır.

Sarı : En parlak renk. Dikkat çeker, bu yüzden uyarı ışıklarında sarı tercih edilir. Ayrıca dikkat çekiciliğinden dolayı dünyada taksiler sarıdır. Sonbaharın da baskın renkleri sarı ve sarı-turuncu, duygularımızı yakalayan, güçlü bir çekiciliğe sahiptir. Neşeyi anlatır. Sarı zeka ,incelik ve pratiklikle de ilgilidir. Toplumsal yaşamı ve birlikte çalışmayı yansıtan bir anlamı vardır. Geçiciliğin sembolüdür. Sarı ayrıca hüzün ve özlemin rengidir. Sonbaharın tüm hüzünlü güzelliğinde onun her rengini izlemek mümkündür

 

Kırmızı: En uzun dalga boyuna sahip olan kırmızı renk, özellikle de koyu bir arka plan ile birlikte kullanıldığında öyle şiddetlidir ki, bir görüntüde yer alan küçücük kırmızı bir leke bile görüntünün her yerini etkiler. Bu renk canlılık ve dinamizmle ilgili bir renktir. Mutluluğu temsil eder. Kırmızı renk, fiziksel olarak; ataklığı, canlılığı ve duygusal bağlamda; bir işi sonuna kadar götüren azmi ve kararlılığı gösterir.İştah açar. O yüzden dünyadaki gıda firmalarının çoğu logosunda kırmızıyı kullanır. Kırmızı tansiyonu yükseltir, kan akışını hızlandırır.

Diğer renkleri karıştırarak bu renkleri elde edemezsiniz. Ancak ana renkleri karıştırarak farklı renkler elde edersiniz. Mavi sarı ile karışırsa Yeşil olur. Kırmızı Sarı ile karışırsa Turuncu olur. Kırmızı mavi ile karışırsa Mor olur.

Sıcak Renkler

Boyanması gereken mekânın konumu renk tercihinde önemlidir. Boyanacak mekânın konumu kuzey yön ise sıcak renklerle (kırmızı, sarı, turuncu) boyanması halinde sıcak bir atmosfer oluşturmak mümkündür. Özellikle bu renkler daha çok bar ve restaurantlarda kullanılır.

Soğuk Renkler

Boyanmak istenilen mekân konum olarak güneyde ise bu durumda soğuk renklerle (mavi, mor, yeşil, gri) boyanarak soğuk bir atmosfer oluşturulabilir.

Uyumlu Renkler

Genel olarak renk kartelalarında birbirini takip eden ve yanı renk tonlarından açığa doğru yönelmesiyle oluşan ve insanda bir ahenk uyandıran renklerdir. Bu renkler insana rahatlık hissi verir.

Zıt-Kontrast Renkler

Renk kartelalarında farklı sayfalarda bulununan ve farklı tonlarda olan renklerin bir biriyle uyumsuzluğu ile oluşan renklerdir. Bu renkler doğru seçilerek kullanıldığında birbirini tamamlar. Özellikle dekorasyon dergileri ve yaygınlaşan cafelerde zıt renkler yoğun olarak kullanılmaktadır.

Açık Renkler

Bu renk tonları daha çok ferah ve iç rahatlatıcı olduklarından küçük mekanlarda tercih edilirler. Aynı zamanda hastane ve kliniklerde yoğun kullanılırlar.

Koyu Renkler

Bu renk tonları daha çok geniş mekanlarda veya barlarda tercih edilir. Mekanı daha dar gösterdiğinden büyük alanlarda kullanılır.

 

 

Boya Rulosu Nedir?, Hangi duvar yüzeyinde, hangi rulo kullanılır?, Rulo seçimi nasıl yapılır?

Uzun tüylü rulolar (18-24 mm) plastik ve dış cephe boya uygulamasına,  kısa tüylü rulolar (10-12 mm) saten boya uygulamasına uygundur.Mercan rulolar grenli (tekstürlü) boyaların uygulanması için tasarlanmıştır.

Temizlik ; Su bazlı boyaların kullanımından sonra rulodaki boyayı su ile yıkayın ve sabunlu sudan geçirin,silindiri aşağı gelecek şekilde asarak saklayın.Sentetik bazlı bir boya kullanılmış ise; ruloda kalan boya sıyrılarak mümkün olduğunca alınır ve sentetik tiner ile temizlendikten sonra sabunlu sudan geçirilerek,silindiri aşağı gelecek şekilde asılarak saklanır.Tekrar kullanımdan önce kullanılacak boyanın incelticisi ile nemlendirilmelidir.

Poliköpük nedir, poliköpük nasıl kullanılır?

Poliüretan esaslı tek bileşenli nemle sertleşen kullanıma hazır köpüktür. Polietilen, silikon ve teflon hariç her türlü inşaat malzemesine yapışma gücüne  sahiptir.  Kullanılacak zemin temiz ve yağsız olmalı,korunması gereken yüzeyler bantla kapatılmalı kuru  yüzeyler nemlendirilmelidir.

Uygulama yapmadan önce ürünü 5-10 kez kuvvetlice çalkalayınız.Kutu dikey durumda iken kapağını açıp uygulama çubuğunu vidalayınız.Kutuyu baş aşağı çevirip  boşlukları aşağıdan yukarıya doğru 1/3 ü kadar doldurunuz. Direkt günışığına maruz bırakmayınız.Yaş iken aseton yardımıyla temizlenebilir.Yaklaşık 10 dakika içinde kabuk bağlayan malzeme 1-1.5 saat içinde kesilecek duruma gelir ve 24 saat içinde tam kurumasını yaparak tamamen sertleşir.

Zımpara nedir? Hangi yüzeylerde, hangi zımpara kullanılır?

Boya ve macun uygulamalarında yüzeyi düzeltmek amacıyla, ya da parlak yüzeylere yapılacak uygulamalarda, yüzeyi matlaştırmak ve aderansı arttırmak amacıyla kullanılan malzemelerdir.

-Duvar macunu düzeltme işlemleri için 80-120 nolu zımparaların,

-Eski parlak boyaların matlaştırılması işlemleri için 120-200 nolu zımparaların,

-Mobilya grubu boya, astar ve dolgu malzemelerinde katlar arası zımpara işlemleri için 400 nolu zımparaların kullanılması önerilmektedir.

Numaralar zımparanın kum aralığını göstermektedir. Büyük numaralar ince dişli zımparalardır, küçük numaralar kalın dişli zımparalardır.

Dış cephe boyasını yaparken nelere dikkat etmek gerekir ?

  1. Hava sıcaklığının +5  ile +30 derece arasında olduğu sıcaklıklarda uygulama yapılmalıdır.
  2. Uygulamanın 12 saat öncesi ve sonrasında yüzeyler yağıştan korunmalıdır.
  3. Direkt güneş ışığı altında uygulama yapılmamalıdır.
  4. Rüzgar esintisinin olduğu durumlarda uygulama yapılmamalıdır.

Boya sarfiyatı nasıl yapılır?, 100 m2 lik bir dairede oturuyorum, İç cephe boya sarfiyatı nasıl hesaplanır?

Dairenizin tavanları için oturduğunuz alanı 100×0,85 yaptığınızda tavan alanı 85 m2 olacaktır.

Duvarlarınız için kat yüksekliği 3-3,30 m için      100×2,80= 280 m2 duvar alanı olacaktır.

Duvarlarınız için kat yüksekliği 2,6-2,75 m için      100×2,2= 220 m2 duvar alanı olacaktır.

Bu ölçülere göre boya sarfiyat m2 çarpımlarından sarfiyat hesabı yapabilirsiniz.

Saten Boya ve İpeksi Mat Boya Kelimeleri Ne İfade Eder?

Bu terimler boyanın parlaklık derecesini gösterir. Saten, yarı mat anlamına gelir. Mat ve parlak boya arasındaki parlaklık derecesini gösterir. İpeksi mat ise mat ile yarı mat (saten) arasındaki parlaklık derecesini gösterir. Pratikte yumurta kabuğu ipek mat parlaklığa örnek verilebilir. Saten ve ipeksi mat parlaklıktaki boyalardan istenen performansın tam olarak alınabilmesi için, bu boyaların macunlu, düzgün yüzeylere uygulanması önerilir.